bg24
bg24

Kuidas öelda EI?

Kuidas öelda ei ja kuidas aidata teistel loobuda?

Kui mõni sõber või tuttav pakub sulle suitsu, huuletubakat, vesipiipu või muud, võib tunduda, et keeruline on ära öelda, isegi kui tahaks. „Ei“ ütlemine on tegelikult lihtsam, kui sa arvad. Mõtle selle peale, kellel on võim sinu üle – kas mõnel su sõbral/tuttaval või oled sa iseenda peremees?

Kui tekib selline situatsioon, siis ennekõike on oluline jääda enesekindlaks. Enesekindlust aitab säilitada see, kui vastates seisad sirge seljaga ja vaatad oma sõbrale otse silma. Kõige lihtsam on öelda konkreetselt, kuid viisakalt „Tänan, ma ei suitseta.“. Kui tunned, et see on liiga igav vastus, võid proovida midagi vaimukat, nagu näiteks „Tänan, ma praegu ei soovi, aga sa võid mult uuesti küsida nii umbes… 10 000 aasta pärast!“. Samuti võid tuua põhjenduseks näiteks spordi ja öelda „Mul on praegu käsil tõsine treeningplaan, tubakas ei mahu sinna plaani.“ Loomulikult võid tuua näiteks mõne varasema suitsetaja ja öelda „Ma nägin, kui raske oli mu emal tubakast loobuda. Ma ei taha ise samasse olukorda sattuda!“

Kindlasti võivad su sõbrad/tuttavad neid küsimusi küsida üha uuesti ning seetõttu pead korduvalt olema endas kindel ja „EI“ ütlema. Kui su sõbrad sind selle otsuse juures ei toeta, siis pole nad õiged sõbrad ning sel juhul peaksid julgema sirge seljaga minema kõndida. Võib-olla oleks sel juhul mõistlik otsida uusi tuttavaid nendest ringkondadest, kus tubakatarvitamine tavaks ei ole ning kes sind sinu otsuses toetaksid.

Lisaks sellele, et ütled ise EI, saad aidata ka teistel mitte alustada ja ka loobuda. Järgnevalt oleme välja toonud paar nippi, mida saad sel puhul kasutada:

  • Küsi, kuidas saad teda aidata. Tihti kurdavad tubakatarvitajad, et loobuda on raske, kuna nad peavad seda üksi tegema ja ei leia kuskilt tuge. Kui näitad üles oma huvi ja toetust, aitab see tubakatarvitajat märkimisväärselt.
  • Proovi samal ajal ise vabaneda mõnest oma harjumusest. See aitab sul paremini mõista suitsetamisest loobuja olukorda. Näiteks võid proovida kuu aega olla ilma Facebook’ita. Arvad, et see on lihtne? Tee proovi ja alusta samal ajal, kui Su sõber/tuttav püüab loobuda tubakatarvitamisest.
  • Veetke aega kohtades, kus suitsetamine on keelatud – kinos, trennis, muuseumides. Kellel oleks midagi ühe hea filmi või teatrietenduse vastu? Teine alternatiiv on minna hoopis metsa matkale ja jätta suitsupakk või snusi litter koju. Erinevaid tegevusi on ju palju, tuleb lihtsalt leida see sobiv.
  • Mida rohkem suhtlete ilma suitsetamata, seda lihtsam on tal loobuda. Kui Su sõbral/tuttaval tekib järjekordne nikotiiniannuse soov, leidke mõni põnev jututeema ja süvenege sellesse. Üsna ruttu unustab ta oma nikotiinisoovi ära.
  • Lase tal olla emotsionaalne. Võõrutus nikotiinist võib muuta närviliseks. See osa on ilmselt kõige keerulisem, sest kes tahaks suhelda inimesega, kes on kuri ja närviline. Sellistel hetkedel tuleta endale meelde, et ta ei ole iseloomult selline, vaid selliseks muudab ta nikotiinisõltuvuse võõrutusnähud.
  • Tähista esimest suitsetamisest vaba nädalat või kuud, esimest pidu ilma suitsetamata. Tähistada võib iga väikest edusammu, kuid sellelt tähistamiselt peaks kindlasti puuduma alkohol! Esiteks on alkohol samamoodi sõltuvusaine ja teiseks, tekib alkoholi tarbimisega kergemini ka nikotiinihimu. Otsige parem tähistamiseks muid viise või pidage pidu ilma alkoholita.