Passiivne suitsetamine — Tubakainfo
bg01
bg01

Passiivne suitsetamine

Tubakasuits ei kahjusta ainult suitsetaja, vaid ka ümbritsevate inimeste tervist. Kuigi üldiselt püüavad suitsetajad teisi tubakasuitsust säästa, siis enamik inimesi ei tea, et 80% mürgisest tubakasuitsust on nähtamatu.

Aktiivne suitsetamine

kui inimene ise omast vabast tahtest tarvitab tubakatooteid.

Passiivne suitsetamine

kui mittesuitsetav inimene kellegi teise tubaka tarvitamise tõttu viibib tubakasuitsuga saastatud keskkonnas. Passiivse suitsetamise alla kuulub nii otseselt suitsetaja väljahingatav mürgine suits, sigareti otsast tulev mürgine tubakakemikaale sisaldav suits, kui ka pindadele ladestunud mürgised tubakasuitsust tekkinud keemilised peenosakesed, mis eralduvad nii mööblilt, teistelt pehmetelt pindadelt kui ka põrandalt.

Passiivse suitsetamise oht kaasneb ka teiste suitsetavate tubakatoodete ja nendele sarnaselt kasutavate toodete tarvitamisega, nagu vesipiip või e-sigaret.

Kui suitsetamisel sissehingatav mahv (peavoog) sisaldab 30-45% tubaka põlemisel tekkivatest ainetest, siis väljahingatav suits koos sigareti hõõgumisest tekkiva suitsuga (kõrvalvoog) sisaldab 55-70% tubaka põlemisel tekkivatest ainetest.

Kõrvalvoos on peavooga võrreldes

illu01_et

Tea, et:

  • Kõik, kes viibivad suitsetajaga ühes ruumis või viibivad tema lähedal, hingavad sisse samu ohtlikke kemikaale kui suitsetaja.
  • Rohkem kui 80% mürgisest sigaretisuitsust on nähtamatu. Kaitsmaks teisi suitsu eest, peavad kodu ja auto olema suitsuvabad. Sigaretisuits ladestub autoistmetesse ja on mürgine ka siis, kui sa parasjagu teiste läheduses ei suitseta. Muuda auto suitsuvabaks.
  • Sigaretisuitsu osakesed ladestuvad mööblile ja põrandale, mürgitades teisi ka siis, kui oled sigareti juba kustutanud. Peale suitsetamise lõpetamist on inimese väljahingatav õhk lähedalviibijatele endiselt mürgine. Eriline ettevaatus on vajalik imikutega, näiteks ei tohiks õuest suitsult tulnud inimene last sülle võtta.
  • Avatud akna või kubu all suitsetamine ei aita mürgist tubakasuitsu toast eemaldada. Sigareti mürgine suits ja peenosakesed jõuavad siiski tuppa, mõjudes kahjulikult nii toas viibivatele inimestele.
  • Ruumi tuulutamisest ega õhu filtreerimisest ei ole olulist abi, kui oled toas suitsetanud. Ohtlikud kemikaalid jäävad riietele, mööblile ja vaipadele mitmeteks päevadeks, isegi kuudeks ning mõjutavad nii märkamatult meie tervist.
  • Kui tunned suitsu lõhna, oled juba passiivne suitsetaja ning hingad sisse kahjulikke aineid. Väljas palu suitsetajal mujal suitsetada või astu ise eemale.
  • Eriti ohtlik on passiivne suitsetamine lastele, rasedatele ja imetavatele naistele, vanuritele, südamehaigetele, hingamisprobleemidega inimestele.
  • Mittesuitsetaja kopsud on tundlikumad ja tubakasuitsuga kohanemata, seetõttu kiputakse passiivse suitsetamise ohtusid alahindama.
  • E-sigaretid on kahjulikud ka kõrvalseisjale, kes hingab sisse e-sigareti kasutaja väljahingatud aerosooli. E-sigarettide tarbimisel väljahingatav aerosool sisaldab olenevalt tootest mitmesuguseid mürgiseid aineid ja nikotiini. E-sigareti aerosoolist on leitud erinevaid kemikaale sh mitmesuguste metallide peenosakesi, näiteks tina, alumiiniumit, vaske, pliid ja kroomi.