bg07
bg07

Miks tubakatoodetest loobuda?

Sest enamik inimesi ei tarvita tubakatooteid. Tubaka ja nikotiini tarvitamine pole iseenesestmõistetav.

Eestis ei suitseta ligi 76% täiskasvanutest, igapäevaselt tarvitab tubakat 16% elanikkonnast (Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuring 2022). Tubaka ja nikotiini tarvitamine ei ole igapäevane elunorm.

Me kõik sünnime tubakavabana – tubaka tarvitamine on õpitud tava. Tubakatarvitamise lõpetamine ei ole millestki heast loobumine, vaid oluline võit enda ja tubaka üle.

Ei ole ühtegi tõsiselt võetavat argumenti, miks inimene peaks tubakat ja nikotiini tarvitama. On vaid terve rida enesevabandusi, millega püütakse õigustada oma nikotiinisõltuvust:

„Suitsetamine aitab mul suhelda sõprade ja töökaaslastega, kes kõik suitsetavad.”

Tegelikult on suitsetamine rituaalne toiming, mis paremaks suhtlejaks ei tee. Tegemist on enesepettega, nagu aitaks suitsetamine paremini suhelda.

“Nikotiin rahustab ja pakub naudingut.”

Nikotiin on tugevatoimeline närvimürk, mis algul ergutab närvisüsteemi ja seejärel pärsib seda. Lühikese mõnu ja erksustunde hind on aga ohtlikult kõrge, selleks on arvukalt ohutumaid võimalusi.

„Olen juba nii kaua tubakatooteid tarvitanud, et nüüd pole enam mõtet lõpetada.”

Kunagi pole lõpetamiseks liiga hilja. Risk haigestuda südame-veresoonkonna või hingamisteede haigustesse, ka mõnda pahaloomulisse kasvajasse väheneb oluliselt ka siis, kui loobuda pärast aastakümneid kestnud suitsetamist.

Ükski ahvatlus jätkata tubakatoodete tarvitamist pole sinu ja sinu lähedaste tervist väärt. Parim samm on tubakast ja nikotiinist loobumine.

Põhjuseid, miks tubakatoodetest loobuda nüüd ja kohe, on väga palju. Lihtsalt tuleb leida kõige suuremad motivaatorid ja teha see otsustav samm.

Vaata, kuidas su tervis paraneb, kui sa suitsetamisest loobud: