E-sigaret — Tubakainfo
bg01
bg01

E-sigaret

E-sigareti tarvitamise tervisemõjud [2][3]

  • E-sigaretid, milles kasutatakse nikotiinisisaldusega vedelikke, vabastavad tavasigarettidega sarnases koguses nikotiini, mis jõuab inimese kopsudesse ja vereringesse. Nikotiin on tugevat sõltuvust tekitav aine.
  • E-sigarettide tootjad on kasutusele võtnud sõna veipimine, et tekitada tarvitajas tunne, nagu polekski tegu suitsetamisega. Tegelikult reageerib inimese organism e-sigaretile üsna samamoodi kui tavalisele sigaretile.
  • Nikotiini laguproduktidel on laialdane toime hingamisteedele. Lisaks suurendavad need võimalust haigestuda vähki ja südame-veresoonkonna haigustesse,  mõjutavad noorel inimesel aju arengut ja halvendavad sperma kvaliteeti.
  • E-sigareti tarbimisel hingatakse sisse ühendeid, mis tekitavad oksüdatiivset stressi ja põhjustavad vähki. E-sigaretis on neid ühendeid tavasigaretiga võrreldes küll vähem, kuid täiesti piisavalt, et haigusi esile kutsuda.
  • Loomadel tehtud katsete põhjal on selgunud, et e-sigareti kasutamine raseduse ajal avaldab lootele sigaretisuitsetamisega sarnast toimet. Mõjutades nii lapse kaalu kui ka kopsude ja aju arengut.
  • E-sigareti vedelikud on inimese rakkudele mürgised, kusjuures mürgisuse määr sõltub nii nikotiini kogusest kui ka kasutatud maitse- ja lisaainetest. Teistest ohtlikumaks on osutunud näiteks kaneeli- ja tubakamaitseline e-sigareti täitevedelik.
  • E-sigarettide tarvitamine suurendab hingamistakistust, soodustab hingamisteede põletikke ning vähendab immuunsüsteemi kaitsevõimet viiruste vastu.
  • E-sigareti suitsust on leitud mitmesuguste metallide peenosakesi. Näiteks rauda, hõbedat, tina, niklit, alumiiniumit, vaske, pliid ja kroomi.
  • Uuringud kinnitavad, et e-sigarettide tarbimisel väljahingatav aur sisaldab olenevalt tootest mitmesuguseid mürgiseid aineid ja nikotiini.

Levinumad eksiarvamused seoses e-sigaretiga

Müüt: E-sigaret aitab suitsetamisest loobuda.

Tegelikkus: E-sigareti nagu ka tavasigareti tõmbamisel on tegemist täpselt samuti suitsetamisega. Pole tähtis, kas tegemist on tavasigarettide, sigarillode, vesipiibu, huuletubaka või e-sigaretiga — kõigi nende ühine nimetaja on nikotiin  ning tegu on tubakatoote või tubakatootega sarnaselt kasutatava tootega. Tavasigaretilt e-sigaretile üle minnes ei muutu suitsetamisrutiin, muutub vaid nikotiini omandamise vahend.

Müüt: E-sigaret on tervislik alternatiiv tavasigaretile.

Tegelikkus: E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi e-sigarettide pikajaline mõju tervisele pole veel teada, kujutab e-sigaret inimese organismile ohtu. Nii näiteks leidis Tartu Ülikooli doktorant, et e-sigarettide tõmbamisel avaldub inimese bronhiepiteeli rakkudes tavasigaretiga sarnane mehhanism. Nikotiin on närvimürk, millel võivad organismile olla laastavad mõjud

Müüt: E-sigaretiga hingad sisse ja välja vaid nikotiiniga veeauru.

Tegelikkus: E-sigareti sisse- ja väljahingatavast aurust on leitud arvukalt mitmesuguseid aineid. Näiteks raskmetalle, nagu tina ja nikkel, aga ka formaldehüüdi ja atseetaldehüüdi, mis on mõlemad kantserogeenid. Kuna e-sigareti marke on väga palju erinevaid, on toodete koostis väga varieeruv.

Müüt: E-sigarettide tarvitamine ei mõjuta teiste ümberkaudsete inimeste tervist.

Tegelikkus: Uuringute käigus on selgunud, et e-sigarettide tarvitamisel väljahingatav aur võib sisaldada erinevaid aineid, sh nikotiini. Järelikult on ka e-sigareti passiivne suitsetamine ohtlik.  Nikotiin on tugev sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab arengut ja aitab kaasa vähi tekkele.

Müüt: E-sigarettide tarvitamisel ei pea välja minema suitsu tegema.

Tegelikkus: Tegelikkuses on  e-sigarettide tarvitamine kõikides lasteasutustes ning lastega seonduvates asutustes seadusega keelatud. Ka paljud ettevõtted on otsustanud keelata e-sigareti tarvitamise siseruumides.

Müüt: Tegemist on lihtsalt meeldiva ajaviitmismeetodiga.

Tegelikkus: Tihti öeldakse, et suitsetamine on mõnus tegevus, kuid seda varjutab nikotiinisõltuvus.