bg12
bg12

Tubaka ja ravimite koostarvitamise mõju

Tea, et tubakas mõjutab ravimite toimet.

Tubakatarvitamise korral tuleb üle vaadata eeskätt krooniliste haiguste puhul kasutatavate ravimite annused. Suitsetajatel langeb raviainete kontsentratsioon veres ning ravimi toime nõrgeneb. Seega tuleks ravimite manustamisel nõu küsida oma arstilt. Samas ei ole nikotiin ka koostoimete aspektist vaadates süütu, sest mõnede ravimitega koos kasutades suurendab nikotiin ravimite kõrvaltoimete riski.

Koostoime tubakaga võivad anda:

  • mitmesugused antidepressandid ning antipsühhootikumid;
  • mitmed uinutid ja rahustid;
  • astmaravim teofülliin, millel võib koostoime avalduda isegi passiivse suitsetamise korral;
  • südame-veresoonkonnahaiguste puhul kasutatav flekainiid, mida kasutatakse rütmihäirete ravis ning verevedeldajad varfariin, klopidogreel ja prasugreel. Nikotiin ise suurendab südame-veresoonkonnahaiguste riske nagu tromb ja infarkt. Risk kasvab märkimisväärselt üle 35–aastastel ja päevas rohkem kui 15 sigaretti suitsetavatel naistel;
  • parkinsoni tõve ravim ropinirooli;
  • diabeediravim insuliin;
  • suukaudsed rasedusvastased tabletid;

Arst peab ravi määramisel kindlasti teadlik olema, et patsient tarvitab tubakatooteid.

Tubaka koostoime kohviga.

Peale ravimite on tubakal koostoime kofeiiniga, sest üle 99% kofeiinist lagundatakse keerulise nimega ensüümiga CYPIA2. Suitsetamine vähendab kofeiini omastamist, seega joovad suitsetajad tihti kohvi suuremates kogustes kui mittesuitsetajad. Kui on kavas suitsetamisest loobuda, tuleb vähendada ka kofeiini tarvitamist vähemalt poole võrra, sest organism hakkab taas kohvist rohkem kofeiini kätte saama. Kofeiiniga liialdamise sümptomid, nagu ärrituvus ja unetus võivad peita nikotiini võõrutusnähte, sest ka kofeiin põhjustab sarnaseid sümptomeid.