nikotiinipadi banner
nikotiinipadi banner

Nikotiinipadi

Mida nikotiinipadi sisaldab?

Nikotiinipadi sisaldab nikotiini, tselluloosi (täpsemalt mikrokristalset tselluloosi, mis on universaalne sideaine), vett, happesuse regulaatoreid, niiskuse säilitajaid, lõhna- ja maitseaineid ning parabeene. Parabeene lisatakse, et säilivusaega pikendada, neid leidub näiteks ka paljudes kosmeetikatoodetes ja kodukeemias.

Olenevalt tootjast on nikotiinipatjade valik ja nikotiini sisaldus (kangus) erinev. Et tooteid huvipakkuvamaks muuta, lisatakse neisse erinevaid maitseid.

Ühe sigareti suitsetamisega jõuab organismi 1 mg nikotiini. Ühe 10 mg nikotiinipadja kasutamisega jõuab organismi 1-2 mg nikotiini. Päevas poole kuni terve karbitäie (sõltub toote kangusest) nikotiinipatjade tarvitamine on võrdne ühe paki sigarettide suitsetamisega. Inimene, kes sellises koguses nikotiinitooteid tarbib, on suure tõenäosusega sõltuvusega inimene.

Nikotiinipadi klassifitseerub tubakaseaduse järgi tubakatootega seonduvaks tooteks.

Nikotiinipatjade mõju tervisele

Nikotiinipatjade tarvitamisega kaasnevad kõrvalmõjud:

 • iiveldus
 • suu limaskesta ärritus
 • luksumine
 • nikotiinisõltuvus
 • suurenenud risk hakata kasutama teisi tubakatooteid
 • mürgistus (allaneelamisel)

Nikotiinipatjade tarvitamise pikaajaline mõju tervisele on veel teadmata, kuid igal juhul on nikotiin närvimürk ja selle kasutamine kahjustab tervist.

Levinud eksiarvamuse kohaselt leevendab nikotiin stressi ja ärevust, kuid tegelikult on need nikotiini võõrutusnähud, mida leevendatakse iga uue nikotiiniannusega.

Nikotiin on tugevat sõltuvust tekitav aine.

 • Nikotiin on ohtlik närvimürk, mis tekitab tugevat sõltuvust – see on võrdväärne heroiini või kokaiini sõltuvustugevusega.
 • Nikotiini tarvitamine kahjustab kesknärvisüsteemi ja võib kutsuda esile ärevus-, tähelepanu- ja keskendumishäireid.[1]
 • Nikotiin kahjustab areneva aju neid osi, mis vastutavad tähelepanu, õppimise, meeleolu ja impulsside kontrolli eest.[2]
 • Nikotiin võib soodustada kasvajate teket ja on tõestatud, et sellel on raku geneetilist materjali hävitav toime.[3]
 • Nikotiin tõstab vererõhku ja veresuhkrutaset ning muudab arterid jäigaks, tõstes insuldiriski. [3][4]
 • Nikotiin aitab kaasa südame-veresoonkonna haiguste kujunemisele.[3]
 • Nikotiin on lootele mürgine ja võib põhjustada loote väärarenguid.[3]
 • Nikotiin halvendab sperma kvaliteeti.[3]
 • Nikotiin põhjustab suu limaskesta kahjustusi, nagu põletikud ja igemehaigused, mis omakorda avaldavad negatiivset mõju inimese hambumusele ja lõpuks ka suuhügieenile.
 • Nikotiini kasutamine noorukieas võib suurendada uimastisõltuvuse riski tekkimist täiskasvanueas.[5]

Nikotiini suhtes on eriti tundlikud lapsed ja noored ning seetõttu on tubakatoodete tarvitamine, omamine ja käitlemine neile seadusega keelatud. Et kaitsta veel sündimata lapsi, peavad ka lapseootel naised tubakatoodetest täielikult hoiduma.

Nikotiinipadi ei sisalda tubakat, kas see tähendab, et see on tervisele ohutu?

Nikotiinipadi ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi nikotiinipadja koostises ei ole tervisele kahjulikku tubakat, sisaldab see nikotiini. Mistahes nikotiini sisaldava toote kasutamine on tervisele kahjulik. Nikotiin on sõltuvust tekitav aine ning selle kasutamine noorukieas võib suurendada ka uimastisõltuvuse tekke riski täiskasvanueas. Nikotiin on vähki soodustav ja sellel on ulatuslik kahjulik mõju paljudele organitele.

Kas nikotiinipatjade kasutamine on ohutum alternatiiv suitsetamisest loobumisel?

Kuigi suukaudseks kasutamiseks mõeldud nikotiinitoodetel võivad olla väiksemad terviseriskid kui põletataval tubakal, ei ole nende kohta piisavalt palju uuringuid tehtud. Lisaks ei ole ravimiuuringud ja hindamiskeskused ühtegi neist toodetest heaks kiitnud kui suitsetamisest loobumise vahendit ning puuduvad tõendid selle kohta, et neid saaks selleks kasutada.

Kas nikotiinipadi on sama mis huuletubakas või närimistubakas?

Ei. Huuletubaka ja nikotiinipatja erinevus on see, et nikotiinipadi ei sisalda tubakat. Närimistubakast eristab nikotiinipatja lisaks tubaka puudumisele ka manustamisviis – nikotiinipatja ei närita ja selle tarvitamise ajal ei ole vaja sülitada, sest kotikeste sisu ei valgu väljapoole laiali nagu närimistubakal.

Kas nikotiinipadjad kahjustavad ümbritsevaid inimesi?

Kuigi nikotiinipadjad ei eralda kõrvalseisjatele kahjulikku suitsu või auru, tuleb need (sh kasutatud nikotiinipadjad) hoida eemal väikelaste käeulatusest, sest allaneelamisel võivad need põhjustada mürgistust.

Miks ei ole uuringu tulemusi nikotiinipadja pikaajaliste mõjude kohta?

Kuna tegu on uudse tootega, ei ole nikotiinipadja koostisosade, kokkupuute või mõju sõltumatut testimist veel toimunud. Kuigi ametlikud andmed nikotiinipatjade kasutamise kohta hetkel puuduvad, on tehtud ettepanekuid nende toodete uuringutesse kaasamiseks tulevikus.