bg12
bg12

Suitsetatavad tubakatooted

4.2.-suitsetatavad-tubakatooted_est-1

Miks vesipiip on ohtlik?

  • Vesipiibu suitsetamine ei ole pelgalt seltskondlik ajaviide, vaid see tekitab nikotiinisõltuvuse ja suurendab riski hakata sigarettide suitsetajaks. Vesipiibus kasutatakse tubakat, milles sisalduv nikotiin tekitab kergesti sõltuvust.
  • Pikemaajaline viibimine seltskonnas, kus suitsetatakse vesipiipu, ohustab mittesuitsetajat kõigi passiivse suitsetamise tagajärgedega. Lisaks tarvitatakse vesipiipu tihti siseruumis – siis ladestuvad ohtlikud ained mööblile ja põrandale ning ruum mürgitab kõiki sealviibijaid ka nädalaid ja kuid hiljem.
  • Vesipiibu huuliku jagamine mitme suitsetaja vahel sisaldab riski haigestuda nakkushaigustesse, nagu C-hepatiit, huuleohatis, hingamisteede viirused, tuberkuloos, maksapõletik. jt.
  • Vesipiibu suitsetamine kahjustab tervist suuresti samamoodi nagu tavasigarettide suitsetamine. Kasvab risk haigestuda rasketesse haigustesse, nagu näiteks vähkkasvajad, kroonilised kopsuhaigused ja südame-veresoonkonna haigused. Samuti suurendab see igemehaiguste ja hammaste lagunemise riski.
  • Vesipiibus olev vesi ei püüa paljusid kahjulikke aineid kinni! Vesipiibu suits, isegi pärast veefiltri läbimist, sisaldab suurel hulgal toksilisi aineosakesi, sh vingugaasi, raskemetalli soolasid ja vähkitekitavaid keemilisi ühendeid.
  • Lisaks on vesipiibu suitsetamisel eriti ohtlik vingugaasi kõrge kontsentratsioon. Vesipiibu suitsus on vingugaasi (CO-d) 30 korda rohkem kui sigaretisuitsus.

Levinumad eksiarvamused seoses vesipiibu suitsetamisega

Müüt: Vesi filtreerib välja tõrva ja muud kahjulikud ained.

Tegelikkus: Vesi ei filtreeri kõiki kahjulikke ained. Vesipiibu suits sisaldab suurtes kogustes süsinikoksiidi, tõrva, nikotiini, raskemetalle – seda võib olla isegi rohkem kui sigarettides.

Müüt: Vesipiibu suits ei kahjusta kopse ega tervist.

Tegelikkus: Vesipiibu suits tundub küll mahe, kuid siiski on vesipiibu suits sama kahjulik kopsudele ja kogu organismile, nagu sigaretisuits.

Müüt: Vesipiibu suitsetajatel ei ole samu terviseriske, mis teiste tubakatoodete kasutajatel.

Tegelikkus: Vesipiibu suitsetajatel arenevad välja paljud terviseprobleemid, nagu sigarettide suitsetajatelgi. Lisanduvad veel teised riskid, mis on tingitud vesipiibu jagamisest teiste inimestega, nagu näiteks erinevate nakkushaiguste levik. Vesipiibu suitsetamine pole ohutum alternatiiv!

Müüt: Vesipiibu suitsetajatel ei teki sõltuvust.

Tegelikkus: Ka vesipiibu suitsetamine põhjustab sõltuvust, sest see sisaldab nikotiini, mis on tugev närvimürk ja tekitab kergesti sõltuvust. Kuigi tegemist on näiliselt huvitava ning keelatud tegevusega, ei tasu siiski n-ö tundmatus kohas vette hüpata. Hiljem on sõltuvusest väga raske vabaneda. Kui vajad abi või nõustamist, siis on alati võimalus pöörduda oma murega perearsti, psühholoogi või vanemate poole. Kui aga soovid anonüümsust, siis aitavad sind ka tubakast loobumise nõustajad.  Teenus on kõigile tasuta. Loe täpsemalt, kuidas suitsetamisest loobuda.