Suitsuvabad tubakatooted — Tubakainfo
bg19
bg19

Suitsuvabad tubakatooted

Nagu enamik suitsetatavaid tubakatooteid, sisaldavad ka suitsuvabad tubakatooted närvimürki nikotiini, mis tekitab väga kergesti nii füüsilist nikotiinisõltuvust, käitumuslikku sõltuvust (rutiin, harjumus) kui ka sotsiaalset sõltuvust ning millest on väga raske vabaneda. Suitsuvabad tubakatooted on klassifitseeritud kantserogeenseteks ehk vähki tekitavaks ning teadaolevalt sisaldavad need 28 erinevat vähki tekitavat ainet.[1] Suitsuvabade tubakatoodete ja tavasigarettide samaaegne kombineeritud tarvitamine suurendab nikotiinisõltuvust.

Huule- ehk mokatubakas on suitsuvaba tubakatoode, mis sisaldab tugevat sõltuvust tekitavat närvimürki nikotiini, ligi 2000 keemilist ühendit ja üle 20 vähki tekitava aine.

Huuletubaka tarvitajatel imendub nikotiin suu limaskesta kaudu otse verre ning sealt edasi ajju. Kuna huuletubakas on limaskestaga püsivamas kontaktis, jääb nikotiin inimese organismi kauemaks ning selle tase on ühtlasem kui tavasigarette suitsetades. Samuti on tõenäoline, et kehasse jõuab sel viisil rohkem nikotiini. See on põhjus, miks huuletubaka tarvitajatel on oht nikotiinist sõltuvusse jääda suurem kui tavasigareti suitsetajatel.

Huuletubakas ei ole alternatiiv suitsetamisele või suitsetamisest loobumisele. Huuletubakast loobumise järgselt võib inimene hakata suitsetama sigarette oluliselt suuremas koguses, kui ta tegi seda enne huuletubaka tarvitamisega alustamist.

Huuletubaka mõjud tervisele

  • Kolmel neljast huuletubaka tarvitajast esineb suuõõne kahjustusi. Huuletubakas tekitab igemehaigusi ja -põletikke, hammaste lagunemist ning hävitab hammaste kinnituskudesid kuni hammaste väljalangemiseni. Pideval huuletubaka tarvitajal on hambad ühtlaselt kollakaspruunid või isegi mustad ja katuga kaetud. Tekib halb hingeõhk.ohtlik
  • Huuletubakas võib põhjustada vähkkasvajaid. [2] Huuletubakas ei saasta küll ümbritsevat keskkonda tubakasuitsuga, kuid selle tarvitamine ei jäta puutumata ühtegi elundit. Kestvam kontakt tubakakeemiaga suuõõnes on tõsine oht huule-, keele-, põse-, kõri- ja neeluvähi tekkeks. Kui tubakamahl alla neelatakse, on ohustatud ka söögitoru ja kõhunääre.
  • Huuletubaka tarvitamine tõstab südameataki ja insuldi riski. Huuletubakat tarvitades tõuseb ateroskleroosi ehk arterite umbumise risk. Arteri rabedale siseseinale kinnitunud aterosklerootiline naast ahendab arteri valendikku ja takistab oluliselt verevoolu. Arteri valendiku oluline ahenemine või täielik sulgumine võib põhjustada aga südameatakki või insulti.
  • Huuletubaka tarvitamine kahjustab kesknärvisüsteemi ja avaldab uimastavat toimet. Lisaks põhjustab ärevushäireid ning tähelepanu- ja keskendumisraskusi.
  • Huuletubakas tõstab 2. tüübi diabeedi riski.
  • Rasedusaegne huuletubaka tarvitamine tõstab tüsistuste ja enneaegse sünnituse riski.

Valge tups, valge snus, killapod

Järsku on palju reklaami saanud ka „tubakavaba huuletubakas“, mida sarnaselt e-sigarettidele üritatakse turustada „tervislikuma alternatiivina“ eelkõige lastele ja noortele. Otsides võimalust seadustest mööda hiilida, müüakse seda toodet erinevate maitsetega, mis tubakatoodetes ja elektroonilises sigaretis on selgelt keelatud.
Tegemist on tubakatootega seonduva tootega, mis imiteerib huuletubakat.

Selle „kunstliku huuletubaka“ tarvitamine ei ole lubatud alaealistele, samuti on keelatud selle reklaam või väljapanek ning müük internetis. Analoogselt tavalise huuletubakaga ei sobi ka „uus huuletubakas“ suitsetamisest loobumiseks, vaid on lihtsalt järgmine sõltuvuse alalhoidmise vahend.

Levinumad eksiarvamused seoses huuletubakaga.

Müüt: Huuletubakas on ohutum kui sigaretid.

Tegelikkus: Üheks põhjuseks, miks noored huuletubakat tarvitavad, on usk, et see ei ole nii kahjulik kui suitsetamine. Nende endi hinnangul pole tegemist millegi halva, vaid süütu asjaga, mis uimastab ja mõnusalt lõõgastab. Levib uskumus, et huuletubakas ei põhjusta kopsuvähki, võhm ei kao jne. Ent ka huuletubaka tarvitamine põhjustab tõsiseid terviseriske ja viib nikotiinisõltuvuseni. Nikotiini hulk huuletubakas on kas võrdne või kõrgem sigarettide omast, olenevalt kasutamise sagedusest ja nikotiini imendumiskiirusest. Kuna huuletubakat ei suitsetata, tekib vähem tubakasuitsus sisalduvaid nitrosoamiine ja paljusid teisi vähkitekitavaid aineid. Samas on huuletubaka tarvitamisviisi tõttu nikotiinitase organismis kestvam ja ühtlasem ning nikotiinidooside omastatavus suurem.

Müüt: Huuletubakas on hea alternatiiv suitsetamisele ja aitab suitsetamisest loobuda.

Tegelikkus: See seisukoht ei vasta tõele, sest huuletubaka tarvitamisel kujuneb nikotiinisõltuvus välja veelgi kiiremini ja tugevamalt kui suitsetades. Võrreldes suitsetamisega on huuletubaka tarvitamisel risk jääda nikotiinist sõltuvusse 2–4 korda suurem. Huuletubakast loobumise järgselt võib inimene hakata suitsetama sigarette oluliselt suuremas koguses, kui ta tegi seda enne huuletubaka tarvitamisega alustamist. Mida nooremana alustada huuletubaka tarvitamist, seda kiiremini ja tugevamalt kujuneb välja nikotiinisõltuvus ning seda raskem on loobuda selle tarvitamisest.

Müüt: Huuletubakat tarvitavad täiskasvanud mehed.

Tegelikkus: Tõde on see, et just suitsuvabu tubakatooteid tarvitavad kõige enam teismeealised ja noored. Sarnaselt teistele tubakatoodetele on kõige lihtsam huuletubakast hoiduda, sest lisaks tervist kahjustavale toimele tekitab see sõltuvust ja sellest on hiljem väga raske vabaneda.