bg23
bg23

Ära alusta!

Sa ju ilmselt tead, et enamik noori tänapäeval ei suitseta.

Sa ju ilmselt tead, et enamik noori tänapäeval ei suitseta. Siiski on igapäevasuitsetajaid 16-24 aastaste seas 21,9%. Usume, et praeguste noorte generatsioon suudab suitsetamise sõltuvushäirele lõpu teha. Suitsetamine pole ammu enam teema!

Põhjused, miks üldse mitte alustada:

  • Erinevad tervisemõjurid. Paljud arvavad, et suitsetamise tagajärjel tekkivad tervisekahjustused ja –riskid ilmnevad pikemaajalisel suitsetamisel, kuid tegelikult hakkab tubakas Sind mõjutama juba kohe. Sinu lõhna- ja maitsetaju halvenevad väga ruttu, samuti muutub kiiresti ka hammaste ja sõrmeküünte värvus. Kui soovid kogu pilti, mis juhtub sinu kehaga suitsetamisel, vaata siia.
  • Sõprade leidmine. Kuna valdav enamus noori ei suitseta ning mittesuitsetajaid üldjuhul häirib suitsuhais, siis võib Sinu suitsetamine olla takistuseks uute sõprade ja tuttavate leidmisel. Kuna suitsetamine ei ole enam IN, siis võib mittesuitsetamine olla oluline faktor nii sõprade otsimisel kui ka deitimisel. Ära arva, et suudaksid oma suitsetamist varjata. Suitsuhais jääb väga kergesti külge nii Sinu riietele, hingeõhule kui ka juustele.
  • Raha. Kas sa juba leidsid meie veebilehelt kulude kalkulaatori, et arvutada, kui palju saab raha kokku hoida mittesuitsetamisega? Olenevalt suitsetamise tihedusest võib see arv jääda umbes 1000 euro kanti aastas! Iga kord, kui Sul tekib kiusatus proovida üht sigaretti, pane see raha hoopis hoiule ja mine tea, äkki on varsti koos selline summa, mille eest saab osta midagi palju meelepärasemat.
  • Suur tubakatööstus. Kas teadsid, et kuigi tubakareklaam on Eestis keelatud, siis leiab tubakatööstus pidevalt mooduseid, kuidas just noorte seas ennast nähtavaks teha ja reklaamida? See on niivõrd mõjuvõimas tööstus, kellel on palju vahendeid, et inimestega manipuleerida ning oma toodet neile müüa. Ära lase endaga manipuleerida!
  • Sõltuvus. Suitsetamise alustamisel tekib nikotiinisõltuvus märkamatult ja väga kiiresti. Paraku on igasugustest sõltuvusainetest väga raske loobuda ning mida nooremalt alustatakse, seda raskem on hiljem loobuda. Ära peta ennast öeldes, et teeksid suitsu ainult vahel ja suudaksid iga kell lõpetada. Nikotiin on võimas mürk ning sõltuvus on tõsine haigus, ära hakka oma arenevat aju rikkuma!

Kindlasti mõtlesid paljud, et ega ma ei plaanigi suitsetama hakata, teen ainult vahel vesipiipu või regulaarselt snusi, sest need ei kahjusta minu tervist sellisel moel nagu suitsetamine ja näiteks snusi tegemine ei sega ju mitte kedagi minu ümber. Ütleme Sulle kohe, miks See on totaalne väärarusaam ja müüt.

Vesipiip

Vesipiip võib olla kohati isegi ohtlikum kui tavasuitsetamine, sest vingugaasi on vesipiibus OLULISELT rohkem ja vesi ei filtreeri kahjulikke aineid välja. Kui mõni suur veoauto tänaval sinust mööda sõidab, siis ajab ju küll nina krimpsutama. Miks peaksid sa siis tahtma vingugaasi endale otse kopsudesse tõmmata? Loe lähemalt vesipiibust

Snus

Teiseks, snus ei ole kindlasti vähem kahjulik kui tavasuitsetamine. Täpselt niisamuti nagu tavasigarettides, on ka snusis leitud tuhandetes keemilisi ühendeid ja 28 vähkitekitavat ainet. Lihtsalt kopsuvähi riski asemel kasvab oht haigestuda suu- ja neeluvähki. Vähk on ju ikkagi vähk ja tagajärjed on tõsised! Lisaks on Sul oht sõltuvuse tekkeks kordades suurem, kuna snusist sattub vereringesse tihti oluliselt rohkem nikotiini. Loe lähemalt snusist

E-sigaret

Nüüd mõtled küll, et e-sigaretid ei saa ju ometi nii kahjulikud olla, igal pool ju öeldakse, et nad on just parim viis suitsetamisest loobumiseks. Siinkohal on sobilik öelda, et ära usu kõike, mida räägitakse. E-sigarettide tootjad ütlevad nii sellepärast, et e-sigarettide turul ei ole veel kuigi palju regulatsioone. See on tingitud asjaolust, et e-sigaretid on turul olnud veel nii lühikest aega, et nende pikaajalist mõju organismile ei teata. Siiski on juba tehtud uuringuid, kus on selgunud, et e-sigaretid ei ole efektiivne meetod suitsetamisest loobumiseks. Samuti leidis hiljutine Tartu Ülikooli uuring, et e-sigarettidel on inimese rakkudele samasugune mõju nagu tavasigarettidel. Rohkem uuringuid on vaja, et teada, mis on täpne e-sigarettide mõju, kuid seni ei soovita me küll Sul endale sisse tõmmata mingit jama, mille tegelikku mõju Sa ei tea. Loe lähemalt e-sigaretist

Kui sa tahad rohkem põhjuseid ja teavet erinevate tubakatoodete kohta, siis vaata siia või siia. Usume, et Sa suudad eelnimetatud põhjuseid edukalt kasutada olukordades, kus tuleb endale kindlaks jääda ja mitte alustada.