bg05
bg05

Suitsetamise mõju lastele ja rasedatele

Laste tervist mõjutab passiivne suitsetamine kõige enam, sest nende hingamissagedus on suurem ja organism alles kasvamisjärgus. Lastel puuduvad loomulikud kaitsemehhanismid nikotiini ja muude tubaka tarvitamisel tekkivate mürkide suhtes, mistõttu võivad mürgised ained jääda nende organismi kauemaks.

Lapsed on tubakasuitsu suhtes kõige kaitsetumad, kuna nad tihti lepivad olukorraga, et täiskasvanud nende läheduses suitsetavad. Väikelaps ei oska ise täissuitsetatud toast lahkuda ning võib seeläbi olla tugevamas ja kestvamas kemikaalide mõjuväljas.

Uuringud näitavad, et lapsed, kelle vanemad suitsetavad, on sagedamini haiged. Tubakasuits ärritab laste hingamisteid, mistõttu nad köhivad ja iga väiksemgi füüsiline pingutus võib esile kutsuda hingelduse. Tubakasuitsu tõttu võivad lapsed sagedamini põdeda nina- kõrvakoobaste põletikke, bronhiiti ja kopsupõletikku.

Astmahaigel lapsel, kes hingab sisse tubakasuitsust õhku, esinevad sagedasemad ja raskemad atakid. Lastel, kelle vanemad suitsetavad nende juuresolekul, esinevad sagedamini kõrvainfektsioonid. Nende terviseprobleemid jätkuvad ka täiskasvanueas.

Laste juuresolekul ei tohi suitsetada, isegi kui viibite koos vabas õhus. Eriti ohustatud on imikud ja väikelapsed. Mille näitlikustamiseks võib tuua olukorra, kus lapsevanemad beebiga vankriga jalutamas käies suitsu teevad.

Samuti peavad lapsevanemad teadma, et ka suitsetamast tulles on veel tema väljahingatav hingeõhk mürgine ja kõrge vingugaasi sisaldusega, mistõttu lähedane kontakt lapsega võib olla ohtlik.

Väikelaste kõrval on eriti ohustatud veel sündimata beebid, sest kokkupuude tubakasuitsuga algab juba ema üsas. Suitsetava raseda loode saab läbi platsenta vereringe mürgiseid ühendeid nagu nikotiin, vingugaas jt. Vingugaas tõrjub verest välja hapniku ning loode ei saa toiduks ja arenguks mitte hapnikuga küllastatud, vaid vingugaasiga küllastatud verd.

Seetõttu on suitsetavate emade vastsündinud madalama sünnikaaluga võrreldes mittesuitsetavate emade lastega. Tubakasuitsuses keskkonnas viibimine on kõrge risk imiku äkksurmale. Samuti võib passiivne suitsetamine naistel raskendada rasedaks jäämist või põhjustada viljatust.